Vücudunuzu Bilime Bağışlarsanız Ne Olur?

Bazı insanların sahip olduğu felâketlerden birisi de  öldükten sonra yaşanacak olaylardır. Cenazenin gömülmesi bizim geleneğimize hakim bir durum olsa da herkes için bu geçerli değildir. Mesela ölüyü yakma olayı var. Ölü bedenini yaktırıp küllerini bir elmas, bir vinil plak içine koyabilir, harika bir görüntü oluşturmak için havai fişeklere koyabilir veya bir mercan kayalığının parçası yapabilirsiniz. Ve tabi ki, işi abartıp küllerinizi bir uzay aracına koydurup görüngeye girerken tamamen yanıp yok olmasını da sağlayabilirsiniz.

kadavrayı tıp bilimine bağışlamak

Fakat sonunda hepsi boşa gitmiyor mu? İnsan vücuduna en fazla erişimi olan bilim tip bilimidir. Klişe gibi gelse de, vücudunuzu bilimle bağışlamak, yapılabilecek en fedâkarlı eylemlerden biri olabilir. Sorun, çoğu insan için, bu konudaki düşünce sürecinde yani bağışta bitmektedir. Fakat gerçek şu ki, bu sadece bir başlangıç.

Peki bedeninizi bilime bağışladığınızda ne olacak?

Bağışınızı yaptıktan sonra, kabul edildiğini varsayarsanız, vücudunuz bir çok farklı yerden birinde olabilir. Vücudunuzu insan üzerinde çalışmaya hevesli bilim insanların bıraktığınızda, bu konudaki sözleriniz sona erer. Artık karar bir kadavra üzerinde gezinen, belirli bir prosedürü uygulamaya hazır olan tıp fakültesi öğrencilerine ve onların hocalarındadır. Tabi aynı şekilde yeni bir tedavi veya cerrahi tekniği test eden bir tıbbi araştırmacı da olasıdır.

Bazı durumlarda, spor eğitmenleri araştırma veya plastik cerrahlar için “anatomik hediye” kullanabilir. Adli bilimlerde adalet biliminde insan ayrışımını incelemek için kullanılırlar; sonuç olarak, adli tıp bilim adamlarının kötü adamları yakalamalarına yardımcı olur; bu şekilde yapılırsa bile karar vermek yine de zordur. Vücudunuzun nereye gitmesini ya da nasıl kullanılmasını istediğiniz konusunda önerilerde bulunabilirsiniz, ancak nihayetinde karar vermek tıbbi kurumun sorumluluğundadır.

kadavra bağışı formu

 

Michigan Üniversitesi‘nde Anatomik Bağış Programının Direktörü olan Dean Mueller bağışlanan kadavralarla ilgili olarak “Buraya bilim ve eğitimi desteklemek için buradayız, ancak burada onu saygılı bir şekilde tanıtmak için geldik.” diyor. Bu bir korku filmi değil. Her ne kadar sizin için bir anlam ifade etmese de, bedenlerin tutulduğu yerler lekesiz, iyi aydınlatılmış ve havalandırılmıştır. Anatomi derslerinde her kadavra, kişilere saygıyı artırmak ve steril olmasını sağlamak için bir örtü ile kapatılır. Bunun yanında öğrencilere vericinin önemi anlatılır ve bu kişinin eğitimine yapmış olduğu fedakarlık üzerine düşünülmesi sağlanır.

Son zamanlarda dünya genelinde bağışlar artmış durumdadır. Sektördeki en büyük operatörlerden biri olan Science Care‘de Donör Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Melinda Ellsworth, bağışların farklı sebeplerini olduğunu söylüyor ve ,kadavra bağışı yapan kişilerle ilgili olarak, ekliyor: “Herkesin kendine has bir hikayesi var. Sevdiği biri belirli bir hastalıktan muzdarip oluyor ya da diğer insanlara daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlamak istiyorlar.” demiştir (Medical Daily).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir