BİTCOİN VE KRİPTO PARALAR-1

Dünya çapında Bitcoini ilk duyan ve önemsiz bir miktarda alım yaparak zengin olan insanlar iştahınızı kabartabilir(Eric Finman). Fakat ilk defa 9 yıl önce duyurulmasına rağmen şimdiye kadar teknolojisinden bihaber insanlar halen var ve sayıları azımsanmayacak kadar çok. Bu yüzden hemen umutlarınız kırılmasın. Bu yazımızda Bitcoin ve kripto paralar hakkında özet bilgiler vereceğiz. Unutmayınız ki hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı paylaşımdır.

kripto paralar

Bitcoin Mi O da Ne?

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında 9 sayfadan oluşan pdf belgeleriyle dünyaya tanıtılan Bitcoin, paranın icadından sonra insanlığın en önemli icadı gözüyle bakılan deneysel elektronik para birimi, aynı zamanda ödeme sistemidir. Temelinde matematiksel kodların bulunduğu algoritmalar vardır. Sadece bilgisayarlar üzerinden işlem yürütülebilir ve bilgisayarınızın ekranında yazan sayılardan ibarettir. Yani Bitcoin para, altın, maden gibi elle tutup, gözle görülemez. Konu bilgisayar ve şifreleme olunca bazı kesimlerin güvenirliği konusunda endişeleri vardır. Hatta zekice düşünülmüş bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu iddia edenler bile var. Fakat bitcoin diğer paralardan farklı olarak, yüklü miktardaki paraları, dünyanın diğer ucundaki başka kişiye saniyeler içerisinde çok cüzi maliyetlerle gönderebilmektedir. Üstelik kişiden kişiye olması(P2P) herhangi, bir merkeze bağlı olmaması sebebiyle herhangi bir ekonomik krizden etkilenmez. Transfer kayıtlarının milyonlarca bilgisayara bağlı bir ağdan oluşması(Blok zinciri) sürekli olarak da birbiriyle senkronize edilmesi hacklenmesini neredeyse imkansız kılmakta ve güvenilirliğin arttırmaktadır.

Bitcoin Neden Bu Kadar Değerli?

Bitcoini zamanla kabul eden ve kullanmaya başlayan ülkelerin ve büyük şirketlerin sayısı arttıkça fiyatı da öngörülerin çok üstünde artmıştır. Her ürünün fiyatını müşterilerinin arz talep ilişkişi belirlediğinden, insanlar bitcoini değerli gördükleri sürece değerlidir. Üstelik talep sürekli artarken, bitcoinin toplam sayısı 21 milyon olarak sınırlandırılmıştır. Şuana kadar(2017) 16 milyon 700 bin bitcoin çıkarıldığı düşünülürse geriye çok az bitcoinin kaldığı söylenebilir. Madenler gibi az olan değerlidir düşüncesiyle her geçen gün sayısı azalırken, çıkartılması daha zor hale geldiğinden yıl bazındaki değişimlere bakıldığında bitcoin fiyatı katlanarak artmıştır.  Son bir yılda fiyat artışlarıyla defalarca yeni rekorlar kırmıştır.

Son Bitcoinin Fiyatı Ne Mi Olur?

Son Bitcoinin üretilmesi hesaplamalara göre 20140 ı gösteriyor. Yakın zamanda bitcoin fiyatının ne olacağını bilemezken 2140 yılına gitmeye gerek yok diye düşünüyorum. O zaman yakın zamanlardaki tahminler için konuşacak olursak;

  • Kenetic Capital’in yönetici ortağı Jehan Chu’ ya göre, kripto para piyasası genel kabul görür hale geldiğinde, Bitcoin için 2018 yılının sonuna kadar 50 bin doları göreceğimize inandığını söylüyor.
  • Kendi siper güvenlik şirketini kurarak milyoner olan John McAfee’ e göre 2020 yılında Bİtcoin fiyatının 1 milyon $ olacağını tahmin ediyor.
  • Amerikada öğrenciler için kurulan finans şirketi LendEdu’ nun kasım 2017 bitcoine yatırım yapan 564 Amerikalı ile anket yapmıştır. Ankete katılanlara “Bitcoinlerini ne zaman satarsınız?” sorusu sorulmuştur.  Terk ediş fiyat ortalaması 196,165 $ olarak hesaplanmıştır.

Unutmamalıyız ki bunlar bir tahmindir ve bir gün sabah uyandığınızda şuan 14500 $ olan 1 bitcoini 1 $ göreceğinizin hiçbir garantisi yoktur. Bitcoinin çok pahalı olduğunu, trenin kaçtığını düşünenler için, piyasada 1300 civarı kripto para birimi vardır. Araştırma yaparak şuan cazip fiyatlı olup gelecekte yıldızının parlayacağını düşündüğü krtipto paralara yönelebilirler. Bitcoinden başka popüler olan coinlerin bazıları; Ethereum, Ripple, Litecoin, Dogecoin’ dir. İşlem yapılan tüm kripto paraları görmek için https://tr.investing.com/crypto/ linkini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir