5 Adımda Online Kurs Seçimi

Uzaktan eğitimlerin, online kursların sayısı ve uzaktan öğrenim dereceleri gün geçtikçe artıyor.  Dünyadaki pek çok kurum tarafından sağlanan uzaktan eğitim programlarının çeşitliliği doğru kurs seçiminde uzaktan eğitim öğrencilerinin görevini zorlaştırıyor. [1]

Biz de bu yazımızda online kurs seçiminde dikkat edilecek kuralları derledik.

 1.Kriterlerinizi Belirleyin

İlk adım kurstan ne istediğinize, ne beklediğinize karar vermek. Bu sebepten kursa başlamadan önce aşağıdaki sorulara cevap vermek (vermeye çalışmak) doğru kurs seçimi için faydalı olacaktır:

  • Hangi konulara gerçekten ilgin var?
  • İş için mi eğlence için mi öğrenmek istiyorsun?
  • Haftada kaç saatini kursa ayırabilirsin?
  • Bir yeteneğini geliştirmek için mi kurs almak istiyorsun? Cevabın hayırsa, kurstan beklentin nedir? [2]

2. Doğru kursu bulmak için zaman harcayın

Kurstan ne beklediğine karar verdikten sonra size istediğinizi verecek eğitimi bulmanız gerekiyor. Bu yüzden doğru kursu bulmak için zaman harcamanız gerekiyor çünkü eğitim içeriği düzenli olmayan, öğrencileri sıkan, içeriği yeterli olmayan kurslar beklentilerinizi karşılamayacaktır. Hatta sizin eğitimden çabuk sıkılmanıza yol açıp kursu tamamlamanızı engelleyecektir. Bu yüzdendir ki online kurslarda devamsızlık oranı %90’dan fazladır. Sadece %3 ile %9 arasındaki katılımcı online kursları tamamlayabiliyor. Bu gayet normal; zira birçok kursa katılmak için bir tık yetiyor-onları bırakmak da bu kadar basit.

Günümüzde birçok farklı kurum online kurs hizmeti vermektedir ve bu kursların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Fakat her kursun kalitesi, tabii olarak, aynı değil. Bu yüzden istediğiniz konuda doğru eğitimi almak için biraz zaman ayırmanız faydalı olacaktır.

Kurs seçimi yaparken eğitmenin tecrübesi, bilgisi, platform üzerindeki değerlendirme puanı vb. kriterlere de bakmak gerekmektedir. Ayrıca kursun güncel tutulması, yeni materyallerin eklenmesi ve uzun süre (bazı kurumlarda ömür boyu erişim veriliyor) erişimin sağlanması da diğer kriterler arasındadır.

Burada son olarak kursu almak için ön şartın olup olmadığına bakmak gerekiyor. Bu eğitimin verimli olabilmesi için gereklidir.

 3. Kurs geçerliliği

Sadece eğitim almak çoğu zaman yeterliği değildir. İş başvurularında firmalar sizden bilginizi bir diploma, sertifika vb. ile ispatlamanızı isterler. Bu yüzden eğer sertifikalı bir kurs alıyorsanız sertifikanın geçerliliğini de sorgulamanız gerekecektir. Bazen de sahip olduğunuz sertifika sayesinde iş yerindeki sorumluluğunuz ve dolayısıyla maaşınız artabilir. Örneğin eğitim departmanında çalışıyorsunuz ama aynı zamanda iş güvenliği uzmanısınız. Şirkette 1 saat fazla kalarak iş güvenliği ile ilgili sorumluluğunuzu gerçekleştirip karşılığında tatmin edici bir ücret alabilirsiniz. Hem şirketiniz yeni bir eleman çalıştırmaktan kurtulur hem de sizin şirketteki yeriniz sağlamlaşır. [3]

Bir sertifikanın geçerliliği sertifikayı veren kurumun itibarı ile orantılıdır. Doğal olarak uzaktan eğitim amaçlı bir platformun evde tek başına girebileceğiniz sınavları ile verilen sertifikalar güvenli sınav alanlarında tek başınıza ve kamera sistemi ile takip edildiğiniz sınavlar sonunda alacağınız sertifika ile aynı değerde değildir. [4] Ancak şunu da akılda tutmak gerekir ki artık birçok firma sizin sahip olduğunuz sertifikaya değil o işteki yetkinliğinize bakıyor ve bunu ölçmek için farklı mülakat teknikleri geliştiriyorlar.

 4. Değerlendirme

Değerlendirme kriterinin bir zorunluluk değil tavsiye olduğunu vurguladıktan sonra açıklamamızı şöyle yapabiliriz:  Eğitim sonunda değerlendirme sınavının olması öğrencinin kendi seviyesini görmesi açısından bir gerekliliktir. Aksi halde sadece eğitimdeki videoları izlemenin veya eğitim materyallerinde söylenen kitapları/yazıları okumanın yeterli olacağı düşünülebilir. Fakat hiçbir zaman öğrenci kendi kendini doğru değerlendiremez ve her zaman hangi noktaların önemli olduğunu belirleyemez. Bu yüzden değerlendirme sınavı olan kursların seçimi öğrencinin kurstan ne öğrendiğini, ne kadar faydalandığını ve hangi seviyede olduğunu görmesi açısından önemlidir.

 5. Kursu almaya hazırsınız

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra artık istediğiniz kursu biliyorsunuz ve öğrenmeye hazırsınız demektir.

Eğer sizin de önerdiğiniz adımlar/kriterler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

Yararlanılan Kaynaklar:

[1] Alexandru. www.distancelearningportal.com. 06 09 2016. 31 12 2017. <https://www.distancelearningportal.com/articles/366/5-important-criteria-for-choosing-a-distance-learning-programme.html>.

[2] FutureLearn. futurelearning.com. 02 07 2017. 31 12 2017. <https://about.futurelearn.com/blog/learning/choosing-the-right-online-course>.

[3] http://www.cizgi-tagem.org. n.d. 31 12 2017. <http://www.cizgi-tagem.org/bilisim-teknolojileri-meslek-secimi/>

[4] http://www.cizgi-tagem.org/. n.d. 31 12 2017. <http://www.cizgi-tagem.org/ucretsiz-sertifika-programimiz-sikca-sorulan-sorular/>

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir